Blog

Wychodzę za mąż!!! Co po kolei? 10 kroków do ślubu idealnego

Dodano: 06.08.2016

Na pewno wielokrotnie zastanawiałaś się jak będą wyglądały Twoje zaręczyny. W końcu ta chwila nadeszła. Jest cudownie, stało się, zostaniemy małżeństwem. Ale zanim powiecie sobie „tak” należy przebiec cały maraton przygotowań. A główne problemy są dwa:

– ślub to najważniejszy dzień w życiu i trzeba się do niego porządnie przygotować

– nigdy go nie organizowałam i nie wiem za co się zabrać…

W tym miejscu zebraliśmy wszystkie czynności i przybliżone terminy ich wykonania tak, żeby przygotowania do ślubu okazały się przyjemnością a nie stresem i przykrym obowiązkiem. Rozpatrujemy wzięcie ślubu konkordatowego, bo jest on najpopularniejszą formą zawarcia małżeństwa w Polsce i wiąże się z największym wysiłkiem.

1.      Tuż po zaręczynach:

Gdy już Twój ukochany wyznał Ci, że zamierza spędzić przy Tobie resztę swoich dni powinniście zorganizować spotkanie Waszych Rodziców. Jest to dobry moment do ich poznania, jeśli nie mieli takiej możliwości wcześniej. Przy wspólnej kolacji przełamią pierwsze lody i wymienią się poglądami na temat Waszego ślubu. Podczas pierwszych spotkań warto omówić wizję wesela, zaplanować budżet lub ustalić orientacyjną ilość zapraszanych gości. W tym momencie można tez umówić się na sposób ponoszenia kosztów wesela. Czy będzie to droga tradycyjna gdzie Pan Młody zapewnia pierścionek zaręczynowy, obrączki, kwiaty i wódkę czy sposób proporcjonalny gdzie Młodzi wspólnie ponoszą koszty wesela dzieląc je proporcjonalnie na ilość gości z każdej stron. W ten sposób uniknie się niepotrzebnych nieporozumień w przyszłości. W tym momencie możecie zastanowić się nad stylem wesela czy motywem przewodnim. Pomoże Wam to przy wyborze Sali weselnej.

2.      1,5 roku przed ślubem.

Mimo, że do ślubu jeszcze mnóstwo czasu, w tej chwili warto zarezerwować salę weselną, orkiestrę, DJ-a oraz inne atrakcje weselne. Wydawać by się mogło, że to dużo za wcześnie ale tylko wcześniejsze zarezerwowanie tych rzeczy da Wam duży wybór spośród najlepszych opcji. Możecie w tym czasie zacząć szukać kamerzysty i fotografa, animatora zabaw dla dzieci choć  terminy ich usług nie są aż tak odległe. W pierwszej kolejności rezerwujecie salę a później zgłoście chęć zawarcia ślubu w tym terminie w kościele. Dopiero potem rezerwujecie resztę atrakcji.

3.      8 miesięcy przed ślubem.

To najlepsza chwila by zrealizować wszystkie marzenia dotyczące Twojego wyglądu w dniu ślubu. Rozejrzyj się za sukniami ślubnymi. Ważne jest byś miała wizję swojego stroju. Wtedy łatwiej będzie Ci wybrać odpowiednią suknię i dodatki pięknie ją uzupełniające. 8 miesięcy to wystarczający czas by uszyć suknię, zarezerwować wypożyczenie czy kupić i dopasować do siebie swój wymarzony model. Ten sam termin obowiązuje Pana Młodego. Ważne jest by Wasze stroje się uzupełniały, wtedy będziecie stanowić piękną całość. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na kolor ecru, Twój towarzysz również powinien mieć koszulę w tym kolorze. W przeciwnym razie Twoja suknia przy bieli koszuli męża może wyglądać na pożółkłą lub starą. A przecież nie o taki efekt Ci chodzi.

W tym czasie warto pomyśleć już o naukach przedmałżeńskich. Mimo, że nie trwają one długo, ich zrealizowanie może przeciągnąć się w czasie. Każda parafia ma swój indywidualny termin i czas trwania nauk przedmałżeńskich. Może się też zdarzyć, że interesujący Was termin może być niedostępny ze względu na ilość uczestników kursu. Zmuszeni będziecie wtedy zrealizować nauki w późniejszym terminie. Niektóre parafie prowadzą weekendowe kursy małżeńskie. Odbywają się one w dwa dni po około 8-10 godzin dziennie. Jest to wygodne rozwiązanie dla tych, którym zależy na czasie. Może się to jednak wiązać z dodatkowymi kosztami.  Często kursy przedmałżeńskie powiązane są ze spotkaniem w poradni rodzinnej, które również są obowiązkowe przed zawarciem związku małżeńskiego.

4.      6 miesięcy przed ślubem.

Zaczynają się konkrety. W tym czasie możecie się udać do kancelarii parafialnej wypełnić pierwsze obowiązki. Jeśli wybieracie parafię inną niż rodzinne, musicie zgłosić się do „Waszych” proboszczów z prośbą o zgodę, która określana jest mianem licencji. Na pierwsze spotkanie w kancelarii parafialnej musicie wziąć ze sobą poniższe dokumenty:

 • świadectwa bierzmowania narzeczonych(otrzymacie je w swoich kancelariach parafialnych; dokumenty ważne są przez 3 miesiące)
 • świadectwa chrztu narzeczonych(otrzymacie je w swoich kancelariach parafialnych; dokumenty ważne są przez 3 miesiące)
 • zaświadczenie o uczestnictwie i ukończeniu kursu przedmałżeńskiego i spotkań w poradni rodzinnej, które można donieść w późniejszym terminie

Podczas tego spotkania ksiądz lub urzędnik sporządzi protokół przedślubny oraz rozpisze zapowiedzi. Jeśli bierzecie ślub w innej niż w swojej parafii, to do Was należy obowiązek poinformowania ich o wygłoszeniu zapowiedzi.

Pół roku przed ślubem wybieracie obrączki. Najszybciej ale i najdrożej jest w znanych salonach jubilerskich. Jeśli jednak dysponujecie czasem ( 6 miesięcy Wam go daje) możecie się zdecydować na wykonanie upragnionego wzoru przez złotnika. Jest to na pewno oszczędniejsza opcja. Jeśli dysponujecie własnym złotem, cena obrączek jeszcze bardziej się obniży.

Jest to wystarczający czas by zastanowić się kto ma zostać świadkiem na Waszym ślubie. Poproście od razu wybrane osoby. Zastanówcie się także nad środkiem transportu, który zawiezie was do kościoła oraz o przewozach dla Waszych gości, zarówno na miejsce wesela jak i po nim na spoczynek.

6 miesięcy przed ślubem warto również zacząć myśleć o zaproszeniu gości. Wybierzcie wzór zaproszeń. Często można dostać w tym samym stylu winietki na stoły oraz karty menu. Umówcie się ze sprzedającym na zakup wszystkich papierniczych dodatków właśnie u niego, możliwe, że dostaniecie spory rabat. Wcześniejsze zaproszenie gości ułatwia zadanie  i Wam i im. Goście, szczególnie ci, którzy przyjeżdżają z daleka mogą wcześniej zaplanować urlop czy zarezerwować bilety. Wy macie komfort wiedzy ilu gości przybędzie za Wasze wesele oraz będziecie mieli czas doprosić jeszcze kilka osób jeśli wcześniej zaproszeni goście będą zmuszeni Wam odmówić.

Jeśli Twój wygląd w dniu ślubu jest dla Ciebie wyjątkowo ważny, możesz udać się do ulubionego salonu kosmetycznego i zapytać się o pielęgnację ciała. Kilka miesięcy, które dzielą Cie od ślubu wystarczy by olśnić wszystkich na weselu.

5.      3 miesiące przed ślubem.

Czujesz, ze już mało czasu? Na pewno…

Z rzeczy ważnych. Idźcie do Urzędu Stanu Cywilnego. Musicie to zrobić nie prędzej niż na trzy miesiące przed ślubem. Weźcie ze sobą

 • dowody osobiste
 • skrócone odpisy aktów urodzenia
 • wdowiec/wdowa musi przynieść akt zgonu współmałżonka

Odpowiecie tam na kilka pytań, które pozwolą stwierdzić czy możecie zawrzeć związek małżeński. Od urzędnika dostaniecie zaświadczenie, które jest ważne tylko 3 miesiące. Jest to również termin pierwszej spowiedzi przedślubnej.

Teraz rzeczy bardziej przyjemne. Ustalcie jaką piosenkę wybierzecie na swój pierwszy taniec. Poćwiczcie. Wtedy okaże się czy potrzebujecie pomocy profesjonalisty w ułożeniu choreografii. W tym czasie powinniście mieć już wstępną listę gości, możecie więc zaplanować rozsadzenie ich przy stołach lub ewentualnie doprosić kilka osób z listy rezerwowej. 3 miesiące to również odpowiednia ilość czasu na zaplanowanie i przygotowanie dekoracji do kościoła, sali i Waszych domów.

6.       2 miesiące przed ślubem.

Powinniście już  mieś pełną listę gości. Udajcie się z nią do restauracji. Poproście menadżera o opowiedzenie Wam o możliwościach ustawienia stołów pod taką ilość osób. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie oddzielnego stolika dla dzieci. O Tym jak zaplanować obecność dzieci na przyjęciu przeczytacie TUTAJ. Będąc w restauracji ustalcie z obsługą menu, ilość napojów, zarezerwujcie śniadania, jeśli wasi goście pozostaną na noc. Jeśli w miejscu gdzie odbywać się będzie wesele nie ma możliwości noclegu zarezerwujcie je dla swoich Gości już teraz w innym miejscu. Jest to również czas na domówienie winietek, kart menu i księgi pamiątkowej. Zgłoście się do ulubionej kwiaciarni by omówić wygląd wiązanki ślubnej, butonierki, wiązanek dla rodziców czy przystrojenie kościoła bądź sali weselnej. Zaplanujcie też upominki dla gości weselnych. Panna młoda powinna udać się do wizażystki w celu omówienia i wypróbowania makijażu i fryzury ślubnej. Pamiętaj, to jest Twój dzień, nie bój się mówić o swoich wątpliwościach, wskazówkach czy ewentualnych poprawkach. Maluj i czesz się tak długo aż efekt w pełni Cię usatysfakcjonuje.

7.       1 miesiąc przed ślubem.

Robi się naprawdę gorąco… Czy wszystko załatwione, czy o niczym nie zapomniałaś. Jeśli masz wątpliwości i myślisz, ze nic nie jest załatwione, jesteś na najlepszej drodze do sukcesu! Zadzwońcie do DJ lub orkiestry i ustalcie ulubiony repertuar na wesele, powiadomcie ich o piosence, którą wybraliście na pierwszy taniec i godzinach podawania posiłków. To dobry moment by wyrazić swoje poglądy odnośnie oczepin i zabaw weselnych. Nie wszystkie muszą Wam odpowiadać i nie wszystkie muszą się odbyć na Waszym weselu. Prowadzący imprezę powinni o tym wiedzieć by przygotować plan zabawy najlepiej odpowiadający Waszym oczekiwaniom. Pójdźcie do cukierni wybrać smak i wygląd tortu weselnego oraz ciast. Poświęćcie na to odpowiednio dużo czasu by wybrać sprawdzoną i wiarygodną cukiernię. Poproście pracownika o pomoc w ustaleniu ilości ciasta. Jeśli zdecydujecie się rozdawać gościom słodki upominek po weselu, niech cukiernicy to uwzględnią.

8.        2 tygodnie przed ślubem.

Idźcie poszaleć. To dobry czas na wieczór kawalerski i panieński. Pobawcie się dobrze, bo ostatnie miesiące były dla Was na pewno stresujące. Do przygotowania zostały same przyjemności. Pochodźcie trochę w swoim obuwiu ślubnym, niech się stopy do niego przyzwyczają. Przymierzcie pełne stroje ślubne z dodatkami. To ostatni dzwonek na ewentualne zmiany. Obrączki też powinny zostać ostatecznie dopasowane do Waszych palców. Zastanówcie się i powołajcie osoby, które będą od Was odbierać prezenty podczas życzeń. Będziecie mieli wtedy wolne ręce by przyjmować kolejne gratulacje. Poproście bliską osobę by pomogła Wam doglądać porządku podczas wesela. To naprawdę przydatna funkcja.

9.      1 tydzień przed ślubem.

Z rzeczy ważnych. Od tygodnia do dnia przed ślubem musicie ponownie wybrać się do kancelarii parafialnej.  Przynieście ze sobą:

 • zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa (dokument z USC)
 • zaświadczenie o uczestnictwie i ukończeniu kursu przedmałżeńskiego i spotkań w poradni rodzinnej (o ile jeszcze tego nie dostarczyliście)
 • potwierdzenie o odczytaniu zapowiedzi w parafiach narzeczonychDzień przed ślubem odbywać również drugą spowiedź przedślubną.Choć stresik jest, bo w końcu nie codziennie wychodzi się za mąż to jednak w głowie święty spokój. Wszystko pod kontrolą. Jedyne co możesz to monitorować pogodę by ta nie zaskoczyła Was na weselu. Ostatniego dnia przed ślubem pojedźcie na salę weselną, zobaczcie przygotowania, sprawdźcie czy wszystko jest tak, jak zaplanowaliście. To samo dotyczy kościoła.Możecie też zgromadzić w jednym miejscu Waszą odzież ślubną.

  10.     To już dziś !!

  Co zrobić? Czerpać z tego dnia jak najwięcej dla siebie. Wiele już nie zmienicie a i tak szczegóły które mogłyby wyglądać inaczej po tym dniu wyparują w niepamięć. To Wasz najwspanialszy dzień w życiu. Od samego rana ciesz się nim. Tuż przed ślubem pójdźcie wraz ze świadkami do kancelarii parafialnej podpisać stosowne dokumenty. Przynieście ze sobą :

 •   zaświadczenie o odbytych spowiedziach przedślubnych Pamiętajcie. Im bliżej wesela tym więcej rzeczy jest do załatwienia. Tylko dobrze zaplanowany harmonogram działania pozwoli Wam uniknąć stresów, spiętrzenia niezałatwionych spraw czy zapomnienia o czymś.

 

Pamiętajcie. Im bliżej wesela tym więcej rzeczy jest do załatwienia. Tylko dobrze zaplanowany harmonogram działania pozwoli Wam uniknąć stresów, spiętrzenia niezałatwionych spraw czy zapomnienia o czymś.